Beden Kitle İndeksi
 Ana Sayfa > Diğer Hesaplamalar > Beden Kitle İndeksi

Bilimadamları artık sağlıklı ve uzun yaşamın sırlarını verirken ideal kiloyu korumanın önemini özellikle vurguluyor. Özellikle orta yaşlardan itibaren ideal kiloyu korumak ve sabit tutmak pek çok sağlık problemini de önlemeyi sağlıyor.

Dediğimiz gibi düzenli spor yapmak, sigaradan uzak durmak, stresten kaçınmak ve ideal kilonuzu korumak çok önemli. Her insanın vücut yapısı farklı olduğundan, ideal kilo hakkında kesin önerilerde bulunmak mümkün değil. Ancak kilonuzun boyunuza uygun olup olmadığı konusunda bir fikir sahibi olabilirsiniz. Vücut Kütle İndeksi (VKİ) adı verilen bir ölçüm tablosuna göre, kilonuzun sağlıklı aralıkta bulunup bulunmadığını öğrenmek mümkün. Bunun için kilonuzu boyunuzun santim cinsinden karesine bölüyorsunuz. Elde ettiğiniz değer sizin VKİ değeriniz oluyor. 20-40 arasında ifade edilen bu değere göre az kilolu veya obez olup olmadığınızı öğreniyorsunuz.

Kilonuz (Kg olarak yazınız) :
Kg.
Boyunuz (Cm olarak yazınız) :
Cm.
Beden Kitle İndeksi değeriniz :
kg/m2dır.
20'nin altında ise: Biraz kilo almanız sizin için yararlı
20 - 25 arasında ise: Kilonuz sağlıklı aralıkta
25 - 30 arasında ise: Aşırı kilolu durumdasınız. Biraz kilo vermeniz sağlığınız için yararlı olacak.
30 - 40 arasında ise: Obez kategorisindesiniz. bir diyetisyene başvurmanız gerekiyor.
40 ve üstü ise : En kısa zamanda hastane yada polikliniklere başvurmanız gerekiyor..
Tıbbi Sorumluluk Reddi / Yasal Uyarı Bkz. Tıbbı Sorumluluk Reddi.
  Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz


2011 Kavaklı 3 Nolu Aile Sağlığı Merkezi / dizayn Faga Tasarım.