Fetus Ağırlığı Hesaplayıcısı
 Ana Sayfa > Diğer Hesaplamalar > Bebeğinizin Kilosunu Hesaplama

 
Hesaplayıcıyı kullanmadan önce genel bilginizi artırmak için aşağıdaki yazıyı dikkatlice okumanız önerilir:
Ultrasonografide bebeğe ait rutin olarak ölçümü yapılan çeşitli parametrelerin bir formüle tabi tutulmasıyla bebeğin o andaki tahmini ağırlığını hesaplamak mümkündür. Bu hesaplama için kullanılan çok sayıda formül vardır. Bu formüllerden bazıları bebeğin üç veya daha fazla sayıda ölçümünü baz almakta, bazıları ise aşağıdaki hesaplayıcıda olduğu gibi yalnızca iki parametreyi kullanmaktadır.

Tüm formüllerin ortak yönleri aşağıdaki şekilde özetlenebilir:
**Klinik olarak, yani bebeğin sağlık durumunu değerlendirmek için, bebeğin tahmini kilosu asla birincil değer taşımaz. Zira aynı haftalarda olan sağlıklı bebeklerin tahmini ağırlıklarının alt ve üst sınırları arasındaki fark oldukça fazla olabilir.

Bir örnekle açıklamak gerekirse:
30. gebelik haftasındaki bebeklerin ortalama kilosu 1400 gram iken, bu haftadaki bir bebeğin 1000 gram olması da, 2080 gram olması da normaldir!

**Doktor bebeğin sağlık durumunu değerlendirirken>bebeğin ölçümlerinin haftasına uygun olup olmadığını, amniyos sıvısının durumunu, anne-baba adayının bedensel özelliklerini, bebeğin cinsiyetini ve daha birçok sayıda değişkeni gözönünde bulundurarak bebeğin haftasına göre normal, "ufak" ya da "iri" olduğu yorumunu yapar. Yukarıda belirtildiği gibi tahmini fetal ağırlık bu yorumu yaparken birincil olarak baz alınmaz.

-Hangi formül kullanılırsa kullanılsın çıkan sonucun ±%12.5 hata payı göze alınmalıdır. Yani tahmini ağırlığı 2000 gram olarak belirlenen bir bebek gerçekte 1500 gram olabileceği gibi, aslında 2500 gram da olabilir. Bu durum insan bedeninin yoğunluğunun (özgül ağırlığının) bireylerarası önemli farklar gösterebilmesinden kaynaklanır.

Bebeğinizin Tahmini Ağırlığı Son ultrasonografi ölçümü raporunuzda yer alan BPD (baş yatay çapı) ve AC (karın çevresi) ölçümlerini (milimetre cinsinden) sırayla giriniz:
BPD: AC:

Bebeğinizin bu ölçümlere göre tahmini ağırlığı gramdır. (±%12.5 -%15 hata payı!!)

Tıbbi Sorumluluk Reddi / Yasal Uyarı Bkz. Tıbbı Sorumluluk Reddi.
  Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz

 2011 Kavaklı 3 Nolu Aile Sağlığı Merkezi / dizayn Faga Tasarım.