Bebek Gelişim Aşamaları
 Ana Sayfa > Diğer Hesaplamalar > Bebek Gelişim Aşamaları

 

Son adet tarihinizin ilk gününü girdikten sonra Hesapla tuşuna basınız

Gün: Ay: Yıl:


-Tuşa bastıktan sonra sayfanın aşağısına bakınız-

Gebeliğinizin gelişiminde basamak taşları olarak kabul edilebilecek tarihler:

Dikkat: Aşağıdaki tarihlerin doğruluğu, girdiğiniz son adet tarihinizin doğruluğuna bağlıdır. Yanlış hatırlama, ovulasyon (yumurtlama) tarihinin gecikmesi, düzensiz adet görülmesi, "üstüne görme" gibi nedenlerle "Son Adet Tarihiniz" gebelik haftanızla uyumlu olmayabilir. Bu nedenle son adet tarihinizin gebelik haftanızla uyumluluğunun belirlenmesi için tercihen ilk trimesterde yapılmış bir ultrasonografi ile son adet tarihiniz teyid edilmiş olmalıdır.

Lütfen açıklamaları da okuyunuz-

Hamile kaldığınız muhtemel tarih:
Bebeğinizin organ gelişiminde kusurlar oluşması açısından en riskli dönem: ile arası *
Bebeğinizin organ gelişiminin başladığı tarih:
Bebeğinizin organ gelişiminin büyük kısmının tamamlandığı tarih: **
Birinci trimesterin bitimi (13 hafta sonu) - Bu tarihten itibaren düşük riskiniz önemli ölçüde azalır:
İkinci trimesterin bitimi (27. gebelik haftası):
28. gebelik haftası. Bu gebelik haftasından itibaren bebeğin erken doğduğunda yaşama şansı yükselmeye başlar.: ***
Bebeğinizin tam 40. gebelik haftasında doğum tarihi: ****
Miyadında doğum yapacağınız tarihler: ile arası

*fertilizasyon (döllenme) oluştuktan sonraki iki haftalık dönemde bebeğe zarar veren etkenler bebeği ya hep, ya hiç kuralına göre etkiler. Yani eğer etkilenme olursa bebek düşer, etkilenmezse gebelik devam eder (bu durumun teorik olarak istisnaları olabilir).

4. gebelik haftasından (yani beklenen adet gününden) 10. gebelik haftasının bitimine kadar olan dönem ise organ farklılaşması ve organ gelişiminin olduğu dönemdir. Bu dönemdeki zararlı etkiler (ilaçlar, alkol, iyonize edici radyasyon, enfeksiyonlar gibi) bebekte gelişim kusurlarına neden olabilirler.

**10. gebelik haftasının bitiminden sonraki dönem farklılaşan ve gelişen organların büyümeye başladığı dönemdir. Bu gebelik haftasından sonra bebeğe zarar verme özelliği olan etkenler (ilaçlar, amniyos sıvısının azalması, sigara, enfeksiyonlar gibi) bu zararlarını genellikle mekanik yollarla verirler (Bir organın gelişiminin duraklatılması, gelişiminin yavaşlaması veya işlev dışı bırakılması gibi).

***Bu sınır giderek aşağı inmektedir. Bebeğin doğduğu anda yaşama şansının var kabul edildiği gebelik haftası merkezden merkeze ve ülkeden ülkeye önemli farklılıklar gösterebilir.

****Bu tarihte doğum yapma şansınız yanlızca %5'tir. Doğum en sık bu tarihten bir hafta önce ya da bir hafta sonraki dönemin içinde gerçekleşir.

 

Tıbbi Sorumluluk Reddi / Yasal Uyarı Bkz. Tıbbı Sorumluluk Reddi.
  Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz

 2011 Kavaklı 3 Nolu Aile Sağlığı Merkezi / dizayn Faga Tasarım.